Guvernör'den

Sevgili Rotary Ailemiz, Rotary Dostlarımız ve Hizmet Paydaşlarımız,

Bugün 1 Temmuz 2022. Yenilikçi Rotary Dönemi’ne coşkuyla, heyecanla başlıyoruz. “Rotary ile Hayal Edelim” ilkesi kapsamında birbirimizle kucaklaşacağımız, duraksamadan hizmet üreteceğimiz dönemimizin güzelliklerle dolu, eğlenceli geçmesini diliyoruz.

Bize daima ileriyi hedef gösteren, hayallerin inanç ve çalışma ile her zaman gerçekleşebileceğini öğreten Atamız gibi biz de dönemimizde Rotary Ailemiz ile insanlık ve dünyamız için en iyiyi, en güzeli hayal edip, hayallerimizi sınırlamadan gerçeğe dönüştürecek ve kalplerimizdeki sevgiyi toplumla paylaşarak nice hayatlara dokunacağız.

Uluslararası Rotary kuruluşunun 117. yılında bir ilkle buluşuyor. Uluslararası Rotary Başkanı Jennifer Jones “dünü değil geleceği hayal edin” diyor. Kalıcı değişimin yaşandığı sürecin öğrenimleri arasında bağlantılı kalmanın gerçeğini öncelikle sayabiliriz. Toplumumuzun Rotary’ye olan güveni ve ihtiyacı her geçen gün artarak devam edecektir.

2019 Yöntem El Kitabında yer alan Rotary’nin hedefleri şu şekilde sıralanıyor.

İlk olarak, tanışıklığın bir hizmet fırsatı sayılarak geliştirilmesi,

İkinci olarak iş ve meslek hayatında ahlak standartlarının teşviki, bütün yararlı mesleklerin değerlerinin tanınması, takdir edilmesi ve her Rotaryenin kendi iş ve mesleğini topluma bir hizmet fırsatı sayarak yüceltmesi,

Üçüncü olarak her Rotaryenin “hizmet idealini” kişisel yaşamında, iş ve meslek hayatında ve toplum hayatında uygulaması,

Dördüncü olarak hizmet idealinde birleşmiş iş ve meslek sahipleri arasında dünya çapında dostluk ilişkileri kurmak suretiyle uluslararası anlayışın, iyi niyetin ve barışın geliştirilmesi.

Rotary Ailemiz uzak, yakın demeden, zor koşullara aldırmadan 200 ülkenin her köşesine, bucağına erişerek, çeşitliliği ve farklılıkları gözeterek, dertlere derman olmayı benimsemiştir.

DEI”, Çeşitlilik, Hakkaniyet, Kapsayıcılık kavramlarını içselleştireceğiz.

Bakınız, Rotary görüşü “vizyon” saygın duruşumuzu nasıl ifade ediyor. “Önce kendi içimizde sonra yaşadığımız toplumlarda ve nihayetinde tüm dünyada kalıcı değişimi yaratmak üzere bir araya geldiğimiz ve harekete geçtiğimiz bir dünya hedefliyoruz.”

Aramıza yeni katılacak üyelere duyarlılıkla yaklaşmalı, onlara incelikle bir hoş geldiniz ortamı hazırlamalıyız. Üye kaybetmemek, bağlılığımızı arttırmak ve tutku ile sorumluluk alan tüm üyelerimize rehber olmalıyız.

1 Temmuz 2022 Rotaract kulüplerimiz için yeni bir başlangıç olacaktır. Farklı uygulamalar ortadan kalkarak, birlikte aynı seviyede hizmet üretecek olmanın mutluluğunu yaşayacağız.

Sevgili Dostlar, tutku ile insanların kalplerine dokunmayı hayal edelim. Topluma daha fazla hizmet etmeyi, sorunlara çare olmanın mutluluk gözyaşlarını hayal edelim.

Toplumumuzun hayal ettiği değişimi yaşayabilmesi için Uluslararası Rotary Vakfı’na her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunun bilincindeyiz. Vakfımıza katkı yapmanın, etkin projelerin seçiminde yol gösterici olmanın, nasıl anlamlı sonuçlar verdiğini ve nasıl yaşamları değiştirdiğini, sürekliliği sağladığını her zaman deneyimledik.

Tüm dünyanın sıkıntılarla boğuştuğu bir süreçte, gayretli kulüplerimizin %100 EREY sevincini yaşadıklarını, geleceğimize yatırım yapmış olmanın huzurunu tattıklarını hayal ediyoruz. Vakfımızın güçlenmesi, yokuşları tırmanmamızda araç olacaktır. Vakfımız bizi topluma tutunduran tutkaldır. Umutsuzluğa çaredir. Yüzlerdeki tebessümdür. Bağışlarımızı övünçle sürdüreceğiz. Kayalara vuran dalgalar gibi kısa bir süre sonra çekilmeyeceğiz. Değer vereceğiz, etkimizi arttıracağız.

Ne mutlu bize ki, Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 100. yılının kutlamalarına dönemimiz içinde başlayacağız. Cumhuriyetimizin asırlık çınar ağacı duruşunu saygıyla, çağdaşlıkla, kalplerimizi titreten duygularla, şenliklerle hatırlayacak ve kutlayacağız. Etkinliklerimizde hoşgörüyle, neşe ve sevinçle buluşmak için gayretli hazırlıklarımız tamamlandı. Özlenen pırıl pırıl görüntüler içinde sizlerin gülümsemenizi görmeyi gönülden diliyoruz.

Mevlana’nın anlamlı sözcükleri bakın nasıl da yankılanıyor kulaklarımızda.

“Gülüşünü seversin, Sesini seversin, sohbetini seversin,

Sevmek için illa ki, Yüzünü görmek şart değil,

Yüreğinde duruşunu seversin.

Sevdiklerinize gül verin, gülünüz yoksa gülüverin”

Öyleyse şimdi şevkle harekete geçme zamanı… Geleceğimiz için büyülü düşünmeye, yenilikçi hayallerimizin peşinden koşmaya başlıyoruz.

Rotary ile Hayal edelim, Hayallerimizi gerçekleştirelim.

Rotaryen sevgi ve saygılarımızla.

Suat Baysan ve Belgin

UR 2420. Bölge Guvernörü ve Eşi