Yükleniyor...

İnebolu' da Bir Tarih Yazıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Sovyetler Birliği ‘ne 26 Nisan 1920'de yazdığı mektubun 99. yılı dolayısıyla İnebolu'da ünlü isimlerin katılımıyla 26 Nisan'da “ Denizdeki Kuvay-ı Milliye ve İnebolu” konulu panel düzenlenecektir.

TBMM Başkanı Atatürk, Milli Mücadele'nin en sıkıntılı döneminde bu mektupta, Anadolu'yu işgal eden düşman kuvvetlerine karşı iki ülkenin işbirliğinin önemine vurgu yaparak Ruslar'dan cephane, altın, sıhhi malzeme ve erzak talebinde bulunmuştu.

Bu mektubun ardından Rusya'dan gönderilen cephane, altın ve diğer malzemeler İnebolu Limanına getirilerek İstiklal Yolu'ndan Anadolu'ya sevk edilmişti.

Atatürk, ilk mektubu 26 Nisan 1920 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak Moskova Sovyet Hükümeti’ne gönderir. Mektupta şunlara değinilir:

“Emperyalist hükümetler aleyhine harekâtı ve bunların tahakküm ve esareti altında bulunan mazlum insanların kurtuluşu gayesini hedefleyen Bolşevik Ruslarla mesai ve harekat birliğini kabul ediyoruz. Evvela, milli topraklarımızı işgal altında bulunduran emperyalist kuvvetleri kovmak ve gelecekte emperyalizm aleyhine vuku bulacak ortak mücadelelerimiz için dahili kuvvetlerimizi şekillendirmek üzere, şimdilik ilk taksit olarak beş milyon altının ve kararlaştırılacak miktarda cephane ve diğer fenni harp vasıtaları ve sıhhi malzemenin ve yalnız Doğu’da harekât icra edecek olan kuvvetler için erzakın, Rus Sovyetler Cumhuriyeti’nce temini rica olunur.”

(Atatürk’ün Bütün Eserleri, C. 8, 2. Baskı, Kaynak Yayınları, İstanbul, 2004, s.114)

Rusya'dan gelen yardımlar nelerdi?

İnebolu başta olmak üzere Samsun, Trabzon ve Karadeniz kıyılarına Rusya'nın Novorosisk ve Tuapse Limanlarından 26 ayda 200 adet irili ufaklı gemilerle 300.000 ton silah, cephane, teçhizat ile beraber iki hücumbot, iki barut ve fişek fabrikası teçhizatı ile 10.500.000 altın ruble paranın geldiğini belgelerden tespit ettim. İstanbul da donanma da bulunan denizciler Anadolu'ya geçerek Karadenizli denizcilerimizle beraber yaz, kış, fırtına demeden Karadeniz'deki İngiliz, Fransız, Yunan donanmasına karşı ikmal faaliyetlerimizi emniyetli bir şekilde yürüterek Karadeniz de tarih yazdılar. Denizcilerimiz, Deniz Kuvvetlerinin teşkilatı olarak Ankara da Bahriye Dairesi, Samsun da Bahriye Mektebi, Karadeniz de kıyı gözetleme istasyonları kurdular. Şahin Vapuru, Rüsumat 4, Alemdar Römorku denizcilik tarihine geçecek başarılı sevkiyatlar yapmışlardır.

Bu tarihi Panel 'de ; Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi 1. Yardımcısı ve Kültür Ateşesi Doç . Dr. Aleksandr Sotniçenko konuk konuşmacı olarak ilgili tarihte İnebolu’ya resmi davetlimiz olarak bizlerle olacaktır.

Aynı tarihte  Hem Ulusal Basın hemde Uluslararası Basın ( Rus Devlet Haber Ajansı RAI Novosti ) Tarihi Panel için İnebolu’da olacaktır.

Panele ayrıca Türkiye’den ve Yurtdışından konuklar davet edilmiştir.  

Dolmabahçe Rotary & Kastamonu Rotary işbirliğinde 26 Nisan 2019 tarihinde düzenlenecek olan Panel Türkiye’de ilk defa yapılacak olup  Mustafa Kemal Atatürk’ün Şapka Devrimini yaptığı ve “ Bu serpuşun ismi Şapka’dır “ tarihi sözü söylediği "İnebolu Türk Ocağında” yapılacaktır.

 

EK 1: 26-27 Nisan İnebolu Programı

             26-27 Nisan İnebolu Programı

Ek 2 : Konuk Konuşmacılar Özgeçmiş

              Konuk Konuşmacılar Özgeçmiş

EK 3: İnebolu Türk Ocağına ve İnebolu'ya ait fotoğraflar

             İnebolu Türk Ocağına-İnebolu'ya ait fotoğraflar 1

             İnebolu Türk Ocağına-İnebolu'ya ait fotoğraflar 2

             İnebolu Türk Ocağına-İnebolu'ya ait fotoğraflar 3

             İnebolu Türk Ocağına-İnebolu'ya ait fotoğraflar 4

             İnebolu Türk Ocağına-İnebolu'ya ait fotoğraflar 5

             İnebolu Türk Ocağına-İnebolu'ya ait fotoğraflar 6

             İnebolu Türk Ocağına-İnebolu'ya ait fotoğraflar 7

             İnebolu Türk Ocağına-İnebolu'ya ait fotoğraflar 8

             İnebolu Türk Ocağına-İnebolu'ya ait fotoğraflar 9

 

Uçak ile Kastamonu'ya gelecek tüm misafirlerimiz için otobüs kiralanmış olup :  

--> Kastamonu & İnebolu geliş gidiş

-->  Panel & Müze gezisi   

--> 26 Nisan akşam yemeği 

--> 26 Nisan gecesi konaklama ( kahvaltı dahil )

--> 27  Nisan İnebolu gezisi sadece 300 TL dir. 

 

Değerli katılımınız ve bu tarihi anlara tanıklık etmeniz dileğiyle ,

Hesap Numaramız : 
Dolmabahce Rotary Kulubu 
Is bankasi
Altunizade Subesi
TR96 0006 4000 0011 2170 4306 08