Rotary'nin 6 öncelikli hizmet alanı

Tüm dünyadaki Rotary kulüpleri aynı ortak hedefler çerçevesinde dünyamızı ve yaşadığımız çevreyi daha güzel ve yaşanır kılmak için gönüllü olarak çalışmaktadır.

Hizmetler

Barış ve anlaşmazlıkları önleme / çözme

Barış çabalarını güçlendirmek ve çatışmalardan etkilenen bölgelerde uzun vadeli barışın oluşmasını desteklemek için eğitim ve öğretim sağlıyoruz.

Hastalıkları önleme ve tedavi

Tıbbi giderler yüzünden her yıl 100 milyondan fazla insan yoksulluk içine itiliyor. Çocuk felci, HIV / AIDS ve sıtma gibi büyük hastalıkların yayılmasını önlemeye yardımcı oluyoruz.

Su ve Hijyen

2.5 milyardan fazla insan yeterli temiz suya erişememektedir. Toplumların sürdürülebilir su ve temizleme sistemleri geliştirmelerine yardımcı oluyoruz ve temiz su ve temizleme konusunda eğitim veriyoruz.

Anne ve çocuk sağlığı

Beslenme yetersizliği, sağlığın kötü olması ve temizliğin yetersiz olması nedeniyle her yıl beş yaşın altındaki en az 7 milyon çocuk ölüyor. Bebeklere aşı ve antibiyotik sağlamakta, tıbbi bakıma erişimi iyileştirmekte ve sağlık hizmeti sunucularına yardımcı olmaktayız.

Temel eğitim ve Okuryazarlık

Dünya genelinde 67 milyon çocuğun eğitime erişimi yok. Temel eğitim verilmesini ve okur-yazarlığı destekliyoruz, eğitimde cinsiyet eşitsizliğini azaltıyor ve yetişkin okur yazarlığını artıyoruz.

Ekonomik ve Toplumsal gelişim

Yaklaşık 1,4 milyar işsiz insan, günde 1,25 dolardan daha az bir miktarla yaşıyor. Ekonomik ve toplumsal kalkınmayı geliştirmeye ve bireyleri ve tüm toplulukları ekonomik olarak güçlendiren fırsatlar yaratmaya yardımcı oluyoruz.

Paul Harris

"Cehalet barış için bir tehdittir."
Rotary'nin kurucu başkanı

Örnek Projeler

Rotary Gezici Aşevi

2014-2015 dönem hedeflerinden birisi olan Aşevi Projesi, 3 mart 2015'de hizmete başladı. Bugüne kadar 600 gün yemek dağırımı yapıldı. Dağıtım yapılan günlerde yaklaşık 120.000 kişiye sıcak bir öğün sıcak yemek sağlandı.

Rotary 2011 Van Depremi Çadır Kenti

UR 2420. Bölge olarak gönderdiğimiz 10 kişinin rahatça yaşayabileceği, -30 dereceye kadar dayanıklı, yanmaz çadırlarlardan oluşan 5.000 adet Shelterbox setle deprem bölgesi olan Van'da çadır kent kuruldu.

Eğitim Dostları Platformu

Öğretmenlerimizin, sınıflarındaki eğitim seviyesini yükseltmek amacıyla yapacakları projeleri desteklemek üzere internet üzerinden, proje sahibi öğretmenlerle, bağışçıları bir araya getirerek projelerin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi

Rotary’nin Türkiye’deki eğitim ve okuryazarlık çalışmalarının bir sembolü olarak inşa edilen Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi 2005 yılında açıldı.
Rotary 2420. Bölge
POWERED & WEBSITE BY AS